Follow

Türkiyede Otomobil Satın Alım Kriterleri

Türkiye araç alımında en çok ekonomi kriterinin göz önünde bulundurulduğu bir memleket. Bunun da en önemli sebebi benzin satış fiyatlarının daima çok fazla seviyelerde olması. Ayrıca sıfır araç satın alırken düşük hacimli motorların bile yüksek vergi dilimine girebildiği bir ülkede mecburi olarak araba satın almak her zaman maliyetli bir iş olmakta. Bu da tüketiciyi olabildiğince dikkatli davranmaya mecbur bırakan bir durum.

Otomobillerin iç hacimleri ve kullanım alanları da araç satın almayı etkileyen bir unsur. Türkiye bu açıdan bir sedan ülkesidir kanaatine varılabilir. Çünkü Avrupa'ya göre ailelerin birey sayısı daha fazla olduğundan bagaj boyutu Türk otomobil severler için oldukça önemli bir kriter. Buna paralel olarak tüketiciler geniş bagaj hacimli, yani sedan otomobilleri tercih etmektedirler. Lakin artan otomobil sayısıyla beraber şehir merkezinde sedan araba kullanımının zorlaşması ve parketme sorunu sebebiyle hatchback arabaların satış rakamları da artmaktadır. Tüm dünyada SUV pazarının da gittikçe yaygınlık kazanması, Dacia gibi üreticilerin nispeten ucuz SUV'larla piyasayı canlandırması sonucu SUV araç satın alımı da artmıştır. Yani ülkemiz her ne kadar yerel ihtiyaçlarla araba satın alıyor olsa da dünyadaki satın alma trendlerini de dikkatle izliyor. 2010 yılı içinde yapılan ötv zammıyla birlikte 1.6 otomobil alırken bile otomobil fiyatlarının neredeyse iki katına çıkması sebebiyle hala temel unsurun ekonomi olduğunu rahatlıkla söyleyebilsek de otomobilin iç ve dış boyutlarının da önemli kriterlerden birisi olduğunu ifade edebiliriz.

Henüz yerli üretim otomobili bulunmayan Türkiye'nin otomobil üretme üsleri ise tartışmasız olarak Kocaeli ve Bursa. Kişi başına düşen otomobil rakamında da bu 2 il oldukça ileride ancak toplam araba sayısında tabi ki nüfuslarına paralel büyüklükleri sebebiyle Ankara, İstanbul ve İzmir en önde gelmektedirler.

Türkiye'de 2. el oto pazarı da oldukça aktif durumdadır. Elbette bunun en önemli sebebi 0 otomobil fiyatlarının vergiler dolayısıyla çok yüksek olmasıdır. Türkiye'deki hemen her ilde pazar günleri kurulan oto pazarları piyasanın can damarı durumundadır.

Türkiye'de sıfır araba satış fiyatlarının fazla yüksek olması nedeniyle 2 el Volkswagen satış fiyatları da neredeyse sıfır fiyatıyla yakındır. (Bahsedilen marka yalnızca örnektir.) Tüketicilerin bunun gibi marka bağlılığı kadar model bağımlılığı da mevcuttur. Örneğin 2 el satılık Fiat Linea'lar oto pazarında her zaman kolayca satılabilmektedirler.


Türkiye halkı genel olarak görerek ve pazarlık ederek otomobil almayı tercih ettiği için araba pazarları hala ilgi görse bile son günlerde artan internet kullanımıyla birlikte internetteki ilan web sitelerinden de araba alma alışkanlığı yerleşmiştir. Bu gelenek giderek yaygınlaşmaktadır.

Should you adored this information and also you want to receive guidance about yararlanılan kaynak kindly stop by http://www.opel.com.tr.
Was this article helpful?
0 out of 0 found this helpful
Have more questions? Submit a request

0 Comments

Please sign in to leave a comment.
Powered by Zendesk